Palety transportowe – jak wybrać dobrej jakości palety?

Palety są najczęściej stosowane w transporcie i przechowywaniu towarów. Dzięki dużej wytrzymałości zapewniają zabezpieczenie m.in. przed zawilgoconym podłożem i stanowią popularną formę ochrony produktów. Na ogół myśląc o paletach, wyobrażamy sobie modele wykonane z drewna, tymczasem jednak na rynku istnieją również palety metalowe lub plastikowe. Czym się charakteryzuje każdy z tych rodzajów? I czy warto kupić palety używane?

Paleta drewniana – co warto wiedzieć?

Jest to rodzaj palety cieszący się największą popularnością. Paleta drewniana jest kompatybilna praktycznie ze wszystkimi typami wózków widłowych, umożliwiając załadowanie jej praktycznie od każdej strony. Wymiary europalet są ściśle ustalone, dzięki czemu można łatwiej rozplanować cały transport. Do palety można też dołożyć drewnianą nadstawkę, tworząc w ten sposób wytrzymałą skrzynię. 

Palety wykonane z drewna charakteryzują się szczególnie dużą wytrzymałością – są w stanie znieść obciążenie dynamiczne, sięgające nawet do 1500 kg, a w przypadku obciążenia statycznego, wytrzymałość ta może sięgać nawet do 4000 kg. To duży plus, zważywszy na wysoką masę łączną przewożonych towarów.

Czym się charakteryzuje paleta metalowa?

Stosowane m.in. w przemyśle ciężkim (np. samochodowy, górniczy, hutniczy), palety metalowe cechują się większą wagą niż paleta drewniana i palety wykonane z tworzyw sztucznych. Doskonale nadają się one do stosowania w trudnych warunkach transportowych i magazynowych, wykazując pełną odporność na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, a także na działanie substancji chemicznych. 

Ich dużym plusem jest także generujący niewielkie ilości odpadów proces produkcji, a także możliwość pełnego przetworzenia w procesie recyklingu. Wśród minusów możemy wyróżnić uleganie odkształceniu pod dużymi ciężarami, przy czym odkształcenia te są trudne w naprawie. 

Charakterystyka palety plastikowej

Jest to najlżejszy typ palety, co pozwala na zmniejszenie kosztów transportu przewożonych towarów. Są one też bezpieczniejsze od palet drewnianych – nie ma tu ryzyka skaleczenia się drzazgą. Podobnie do palet metalowych, modele wykonane z plastiku są odporne na działanie chemikaliów, promieni UV i warunki pogodowe. Jednak w porównaniu do innych rodzajów palet, ze względu na liczne zagłębienia, są one znacznie trudniejsze do wyczyszczenia.

produkcja palet

Palety używane – czy warto je kupić?

Ostatnie lata spowodowały wzrost cen wielu surowców, w tym drewna, przez co produkcja palet stała się droższa. Dlatego też bez względu na to, czy potrzebujesz palet w celach roboczych, czy też poszukujesz ich prywatnie, możesz rozważyć zakup egzemplarzy używanych. Może to wygenerować nawet do 60% oszczędności. 

Jeśli zdecydujesz się na zakup palet używanych, pamiętaj o tym, że będąc we wtórnym obiegu, prawdopodobnie będą one po naprawach. Dlatego też koniecznie przyjrzyj się temu, czy posiadają one oznakowania takie jak EPAL, czy też IPPC. To drugie oznakowanie informuje, że paleta została poddana obróbce fitosanitarnej, dzięki czemu nie bytują w niej szkodniki. Ponadto umieszczone oznakowania sugerują, że masz do czynienia z prawdziwą paletą, zamiast niskiej jakości podróbki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze palet? 

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wspomniane już przed chwilą oznakowanie. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że masz do czynienia z oryginalną paletą, która wytrzyma duże obciążenia. Ma to znaczenie w transporcie, jako że inaczej narażasz całą partię na poważne uszkodzenia i duże straty. Sprawdź także wymiary (wymiary standardowe: 1200×800×144 mm), co da Ci gwarancje, że kupujesz oryginalną paletę.