Logistyka czy spedycja ?

Co rusz na portalach oferujących pracę, można znaleźć oferty dotyczące logistyki lub spedycji. Oprócz osób stricte wykształconych w tych kierunkach, mało ludzi wie, czym te dwie dziedziny się od siebie różnią. A są pewne różnice, które w obydwu tych zawodach występują. Na czym ów różnice polegają? W której z tych branż będziesz w stanie łatwiej znaleźć pracę? Oto podstawowe informacje, jakie warto jest posiadać na temat logistyki i spedycji!

Logistyka – czym się zajmuje, czy łatwo dostać pracę?

Logistyka to naprawdę rozległa dziedzina, która zajmuje się planowaniem tego, w jaki sposób przebywa transport. Obowiązkiem osoby, która zajmuje się właśnie logistyką, jest doprowadzenie towaru z miejsca A do miejsca B w jak najsprawniejszy sposób.

Aby sprawnie wykonywać zawód logisty, potrzebna jest odpowiednia wiedza o technologiach transportowych, przeładunkowych oraz wiedza o planowaniu i projektowaniu procesów logistycznych. Oprócz tego, warto jest aby logista miał także wiedzę ekonomiczną, marketingową, podstaw prawa oraz informatyczną. Jak więc widać, praca logisty wymaga naprawdę sporej ilości wiedzy, którą trzeba posiadać.

Jeżeli więc chcesz pracować właśnie w logistyce, to będziesz musiał przygotować się na to, że twoje obowiązki polegać będą na planowaniu, wrażaniu, projektowaniu oraz realizacji wszystkich poszczególnych etapów transportu. Poza tym będziesz też odpowiedzialny za kontrolę oraz nadzór.

Najważniejsze informacje, opinie pracujących i współpracujących osób z branżą TSL, to wszystko znajdziesz na stronie opinia-spedycje.pl.

Jest to więc branża zatrudniająca osoby o dość szerokim spektrum wiedzy, dlatego też ludzie pracujący w taki sposób mogą liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie od swojego pracodawcy. Bo to właśnie od nich zależy, czy dany towar dotrze na miejsce w określonym czasie. Pracę w tym zawodzie (pod warunkiem spełniania kryteriów) można znaleźć relatywnie szybko, ponieważ na portalach z ogłoszeniami jest mnóstwo ofert.

Spedycja – czym się zajmuje, czy łatwo jest dostać pracę?

Spedycja to z kolei jedna z gałęzi logistyki, która zajmuje się dokładnie organizowaniem tego, w jaki sposób towar ma być przewożony. Osoba, która może ubiegać się o pracę w spedycji powinna mieć doświadczenie w przewożeniu towarów – dobrze więc radzą sobie z tym zadaniem byli kierowcy.

Jakie dokładnie obowiązki wykonuje osoba zajmująca się spedycją? Po pierwsze zajmuje się ona podpisywaniem umów na przewóz towarów (a co za tym idzie, także przyjmuje zlecenia), kompletuje dokumenty, które są przy danym zleceniu potrzebne, organizuje transport i nadaje przesyłkę.

Jak więc widać, osoba która zajmuje się spedycją organizuje przewóz towarów w praktyce. Jest więc to węższa specjalność od logistyki, w której osoby odpowiedzialne zajmują się również wcześniejszym planowaniem całego transportu.

Transport

Gdzie łatwiej jest znaleźć pracę – w logistyce czy w spedycji?

Branża transportowa jest w dzisiejszych czasach bardzo chłonna i przyjmuje się do niej nawet osoby, które nie posiadają specjalistycznego wykształcenia. Nie oznacza to jednak, że do logistyki czy spedycji zostaną przyjęte osoby, które całkowicie nie znają się na tych obszarach. Często można zaczepić się zarówno w logistyce, jak też i w spedycji po wcześniejszej pracy jako kierowca.

Ponadto wcześniejsze doświadczenie zawodowe oraz potwierdzone umiejętności zdecydowanie mogą zwiększyć szanse danego kandydata na pracę. Na portalach, na których można znaleźć informacje o firmach branżowych, można poczytać, jakie są wymagania do danego zawodu.

A gdzie łatwiej znaleźć pracę? Wychodzi na to, że w logistyce – ofert pracy na tym stanowisku jest znacznie więcej niż w spedycji.