Zawód – kierowca Tira

Cechuje się on doskonałą znajomością prawa pracy, jest świetnym logistykiem, lubi dobrze zjeść i prezentuje silną posturę, niestety nie żyje w zgodzie z higieną. Kocha podróżować w samotności i jest gotowy na liczne wyzwania – oto jak prezentuje się idealny kierowca tira. Spędza on tygodnie za kierownicą, ale w zamian bardzo dobrze zarabia. Jacy tak naprawdę są kierowcy ciężarówek? Jego obowiązku są teoretycznie bardzo proste – podjechać po jeden załadunek w punkcie A, dojechać do punktu B i rozładować pojazd. Niestety ten proces jest o wiele bardziej skomplikowany.

kierowca tira

Trudna praca

Na ogół ludzie wyobrażają sobie takich kierowców jako samotników, natomiast brak drugiej osoby do rozmowy daje się we znaki. Samotność bardzo źle wpływa na psychikę człowieka, dlatego taki kierowca musi być bardzo odporny psychicznie. Na ogół tacy kierowcy są bardzo towarzyscy, wykorzystają każdą sytuację, aby z kimś porozmawiać. Zabierają ludzi na stopa, rozmawiają ciągle przez radio CB, a niektórzy nawet proszą znajomych o towarzystwo. Zawód kierowcy również negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie. Problemy z kolanami, otyłość, krzywy kręgosłup, problemy trawienne należą do najczęstszych problemów. Dlatego warto odpowiednio przemyśleć dietę w podróży oraz co jakiś czas wyjść z samochodu i poćwiczyć. Po kilku latach pracy, każdy kierowca tira wie doskonale, gdzie jest najlepiej zjeść, na ogół szukają tanich, smacznych i czystych miejsc. Dlatego jeżeli widzisz na jakimś postoju ciężarówkę, najprawdopodobniej oznacza to, że jedzenie w tym miejscu jest warte polecenia.  Kierowcy tirów wskazują, że najlepsza inwestycja to samochodowa lodówka, elektryczny termos na kawę, laptop z Internetem, a nawet kuchenka i mały telewizor. Ogólnie chodzi o to, aby bezproblemowo przeżyć nawet 2 tygodnie samodzielnie. Kierowca tira w samochodzie pracuj, je i śpi. Niestety ten typ pracy nie idzie w parze z higieną osobistą, ponieważ nie na każdym postoju można wziąć prysznic, zwłaszcza w Polsce. Na europejskich trasach jest nieco lepiej, posiadają one dobrze rozwinięte zaplecze sanitarne i nawet wysoka cena usługi nie onieśmiela Polskich kierowców.

Podróże i zwiedzanie

Nic z tych rzeczy. Mimo, że kierowcy odwiedzają wiele państw to na ogół nie mają możliwość na zwiedzanie, a już tym bardziej ważniejszych miejsc w danym państwie. W zamian mają możliwość zaobserwowania danego państwa z innej strony, mogą zobaczyć te „prawdziwe” społeczeństwa a nie turystyczne kreacje. Liczne wschody i zachody słońca – są o bardzo cenne widoki. Za sprawą większego poświecenia, można zwiedzić jakieś znane miasto, jednak wiąże się z tym ryzyko. Kierowca musi być pewien, że samochód i ładunek są bezpieczne, oraz że zdąży dojechać do bazy na czas. Generalnie, praca kierowcy jest bardzo trudna i wymaga ogromnego wsparcia psychicznego. Wielkim ułatwieniem jest posiadanie żony i rodziny, wtedy to kierowcy często do nich dzwonią, czują, że mają do kogo wracać. Żony kierowców tirów muszą natomiast wykazać się zaufaniem i cierpliwością, często obawiają się zdrady w trasie.