Palety służą nam do odpowiedniego zabezpieczania towarów podczas transportu. Pozwalają na przewożenie ciężkich lub nieporęcznych materiałów czy produktów we względnie prosty i bezpieczny sposób. Ważne jest przecież, by towar dotarł na miejsce w nienaruszonym stanie, a taki efekt można uzyskać właśnie przez dobrze dopasowany i optymalny transport. Wiele firm logistycznych ma też określone odpowiednie wymiary przewożonych przez siebie opakowań, a tych najłatwiej jest przestrzegać właśnie dzięki paletom. Występują one w kilku standardowych rozmiarach, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do wymagań wybranego przez nas przedsiębiorstwa.
Czym różnią się palety fumigowane od zwykłych palet?
Fumigacja to proces polegający na odpowiednim wysuszeniu palety w specjalnej suszarni. Przez 30 minut paleta jest poddawana działaniu temperatury, która wynosi około 56℃. Ma to na celu pozbycie się z drewna wszystkich organizmów, które mogą stanowić zagrożenie, a także zapewnia ochronę od pleśni. Tylko palety poddane takiej obróbce mogą brać udział w transporcie poza terenami Unii Europejskiej, a także w niektórych państwach członkowskich.
Wszystko to ma na celu zmniejszenie ryzyka przedostania się potencjalnie niebezpiecznych szkodników (a także ich larw), które mogą się w drewnie znajdywać, w inne rejony świata.
Fumigacja musi być wykonywana zgodnie z normą IPPC ISPM 15:2009. To właśnie jej palety fumigowane zawdzięczają specyficzny znak kłosa z określeniem kraju wytworzenia oraz rodzajem przeprowadzonej fumigacji. Co więcej, po roku użytkowania, palety IPPC muszą ponownie przejść proces, by zachować swoje właściwości. Chociaż w większości państw należących do Unii Europejskiej fumigacja nie jest konieczna, to w wielu innych krajach, jest ona niezbędna. Należą do nich między innymi:
- Argentyna,
- Australia,
- Brazylia,
- Boliwia,
- Chile,
- Chiny,
- Ekwador,
- Egipt,
- Filipiny,
- Gwatemala,
- Indie,
- Kanada,
- Kolumbia,
- Kostaryka,
- Meksyk,
- Nowa Zelandia,
- Nigeria,
- Panama,
- Peru,
- Republika Południowej Afryki,
- Korea Południowa,
- Szwajcaria,
- Turcja,
- USA,
- Wenezuela.
Oznaczenia na paletach fumigowanych
Istnieją trzy rodzaje palet fumigowanych, z których każda ma odrobinę inną charakterystykę:
- HT — ang. heat treatment — suszenie w odpowiednim pomieszczeniu przez określony czas;
- DB — ang. debarked — polega na usunięciu resztek kory drzewnej metodą mechaniczną;
- MB — ang. methyl bromide — odkażanie za pomocą bromku metylu.
Ostatnia metoda nie jest już raczej stosowana, najczęściej można spotkać się z paletami oznaczonymi właśnie literami HT. Ten sposób uznaje się za najbardziej efektywny i najbezpieczniejszy.
Do czego służą palety i dlaczego warto wybrać te fumigowane?
Chociaż ich konstrukcja jest niesamowicie prosta, palet używa się przede wszystkim do transportu i magazynowania towarów. W naszych czasach bardzo trudno jest wyobrazić sobie te działania bez palet — byłaby to praca trudna, żmudna i niepoddającą się automatyzacji i unifikacji. Pozwalają one na szybki i sprawny załadunek oraz rozładunek. Zmniejszają także ryzyko uszkodzenia przewożonych towarów, co pozwala zminimalizować straty spowodowane błędami w transporcie.
Kolejnym plusem palet jest także redukcja przestrzeni, jaką zajmują towary na magazynach, zmniejszenie kosztów magazynowania oraz skrócenie czasu załadunku i rozładunku dzięki możliwości wykorzystania wózków widłowych, a także innych urządzeń przystosowanych do transportu i pakowania palet w magazynach
Palety fumigowane są dużo bezpieczniejsze od zwykłych palet. Używając ich, zmniejszamy ryzyko, że dana partia produktu zostanie wycofana ze względu na ryzyko wystąpienia zagrożenia dla ekosystemu odbiorcy przesyłki. Zyskujemy pewność, że transport pod tym względem odbędzie się legalnie i przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymaganych przez wymienione wcześniej państwa.
Palety fumigowane — czy to się opłaca?
Choć koszt palet fumigowanych jest odrobinę wyższy, to jeśli planujemy transport zagraniczny, warto się w nie zaopatrzyć, by nie dokładać sobie dodatkowego stresu i niebagatelnych kosztów nadzwyczajnych, które mogą pojawić się w przypadku cofnięcia transportu na granicy. Do transportu krajowego nie są one co prawda niezbędne, jednak wszystko zależy od tego, jakie materiały planujemy nimi przewozić. Owady i ich larwy nie są mile widziane podczas transportu na przykład żywności, dlatego w takich sytuacjach warto zainwestować właśnie w droższe, ale i bezpieczniejsze rozwiązanie, jakim są palety fumigowane.