Mycie bezwodne – na czym polega?

Bezwodne mycie samochodu to ekologiczna i wydajna metoda, która nie wymaga dostępu do wody. Często mycie bezwodne nie jest trudniejsze niż czyszczenie tradycyjne, a przy tym daje takie same rezultaty. Pozwala również na czyszczenie auta wszędzie przy jednoczesnym zaoszczędzeniu zaskakujących ilości wody.

Produkty bezwodne są bardziej zaawansowane niż zwykłe mydła używane do czyszczenia auta, ponieważ muszą kompensować brak wody. W związku z tym efektywność ich jest lepsza niż w przypadku metod mycie-autaklasycznych. Dodatkowo podczas tradycyjnego mycia samochodu zużywa się jednorazowo około 80 litrów wody, którą przy tej technice oszczędzamy.

Jak działa mycie bezwodne?

Bezwodna myjnia samochodowa wykorzystuje spraye o wysokiej smarowności do polerowania i mycia karoserii pojazdu. Wysokoprzekrojowe środki chemiczne rozpuszczają cząstki brudu i pyłu. Proces ten jest podobny do tego, w jaki sposób woda usuwa brud, ale kombinacja wykorzystywana w tych preparatach działa wydajniej.

Wygląda to tak, że po prostu spryskujemy powierzchnię samochodu, a następnie wycieramy ją. Ten proces usuwa wszystkie lekkie zabrudzenia i plamy z powierzchni samochodu. Idealnie sprawdza się w samochodach lekko zabrudzonych.

Wycieranie samochodu przy wykorzystaniu sprayu jest zalecane przez wielu specjalistów, ponieważ woda może czasami uszkodzić nadwozie i pozostawić ślady, jeżeli źle ją wykorzystamy.

Do takiego czyszczenia samochodu wykorzystuje się ręczniki z mikrofibry. Są one wykorzystywane ze względu na swoją wysoką chłonność i miękkość, która pomaga zebrać cząstki brudu. Najlepsze są te o minimalnej wadze 300 gram na metr kwadratowy. Zazwyczaj podczas jednego mycia zużywa się ich kilka.

Prawidłowo wykorzystany i dobrany produkt nie uszkodzi, ani nie porysuje, lakieru. Nasze auto będzie bardzo czyste przez długi czas. Jeżeli nie mamy czasu na takie rozwiązanie lub boimy się, że nie zastosujemy sprayu w prawidłowy sposób zatrudnijmy specjalistów. Mamy obecnie możliwość zamówić bezwodne czyszczenie u profesjonalistów nawet z dojazdem na miejsce.

Wpływ bezwodnego mycia samochodów na środowisko

Zazwyczaj przy myciu samochodu zużywa się ogromne ilości wody. Wynika to z faktu, że staramy się to zrobić skutecznie i jak najszybciej. Najpierw więc szorujemy samochód mydłem, a potem wodą i zalewamy nią nadwozie. Zazwyczaj zużywamy koło 80 litrów wody na wyczyszczenie w domu jednego auta. W myjniach samochodowych to około 30-40 litrów. Nieuchronnie również wpuszczamy te ogromne ilości wody zanieczyszczone brudem, chemią z szamponu i olejami do środowiska.polerowanie

Przy myciu bezwodnym nie marnujemy wody ani jej nie zanieczyszczamy. Jest więc to rozwiązanie bardzo ekologiczne. W trakcie suszy powinniśmy czyścić nasze auto tylko w ten sposób.

Bezwodne produkty do mycia samochodów

Zdarza się, że niektórzy sami mieszają różnego rodzaju preparaty o wysokiej smarowności i umieszczają w butelce z dozownikiem. Jednak zdecydowanie nie powinniśmy tego robić. Jest to bardzo niebezpieczne. Takie preparaty mogą nie być skuteczne w usuwaniu brudu. W najgorszym przypadku mogą one uszkodzić lakier auta.

Najlepiej zdecydować się na zakup profesjonalnych produktów lub zatrudnić specjalistów, którzy zatroszczą się o wszystko. Bezwodny produkt w rękach doświadczonej osoby szybko usunie brud, nie porysuje i nie uszkodzi lakieru.

Jeżeli szukasz prostego sposobu na usuwanie widocznych zabrudzeń na samochodzie i zależy Ci na ekologii to mycie bezwodne będzie dla Ciebie idealne. Jeżeli jednak na karoserii naszego auta znajduje się gęsty osad i grudy błota to będziemy potrzebować niewielkich ilości wody, bo go usunąć. Przy lekkich zabrudzeniach nie potrzebujemy jej w ogóle. Chodzi o to, żeby nie zużywać zbyt wiele chemii na zmiękczenie takich zabrudzeń.

Jeżeli chcemy użyć wosku najlepiej jest przygotować auto właśnie bezwodnym myciem przez specjalistów. Używając wody musimy naprawdę dobrze osuszyć samochód, najlepiej za pomocą specjalnego sprzętu, lub pozwolić mu przez dłuższy czas schnąć na słońcu. Pozostałości wody mogą być szkodliwe przy stosowaniu wosku lub pasty.

Bezwodne mycie samochodu to rozwiązanie korzystne dla Twojego auta i środowiska. Jeżeli mamy wybór zawsze zdecydujmy się na ten sposób. Jeżeli wciąż Cię nie przekonaliśmy i chcesz myć samochód klasycznie – rob to na trawie. Dzięki temu rozlana woda na coś się przyda.