Kontenery na odpady – kiedy będą potrzebne?

Kontener na odpady jest wielkim, stalowym pojemnikiem, który służy na gromadzenie wielkogabarytowych odpadów. Wielkość kontenerów może być różna.

W zależności od naszych potrzeb i wymagań prac, jakie wykonujemy, możemy wynająć jeden lub kilka kontenerów o konkretnej wielkości. W wielu miejscach, podczas przeprowadzania remontów, gmina oferuje darmowe wypożyczenie kontenerów. Jest to praktyka, którą stosuje się w celu zminimalizowania powstawania nielegalnych wysypisk śmieci w lasach lub na obrzeżach miasta.

Kontenery na odpady i ich rodzaje

kontener na makulaturęDziś, wiele firm udostępnia nam dowolną ilość kontenerów o wymaganych wielkościach. Pojemność kontenera powinna być zawsze dopasowana do rodzaju odpadów oraz do ich ilości. Kontenera nie wolno przepełniać, więc zawsze lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie większego pojemnika. Warto pamiętać, że zazwyczaj wykorzystuje się tylko jeden pojemnik, np. w przypadku domowych remontów czy zbierania odpadów wielkogabarytowych. Na placu budowy lub przy rozbiórce budynku, konieczne jest zastosowanie większej ilości kontenerów.

Kiedy potrzebne są kontenery na odpady?

Od wielu lat, kontenery na odpady wykorzystuje się podczas przeprowadzania gruntownych remontów. Jednak wiele jest sytuacji, w których wielkie  i stabilne pojemniki mogą być zastosowane. W dzisiejszych czasach, buduje się coraz więcej budynków, wyburza się stare konstrukcje, co wiąże się z gromadzeniem odpadów.

  • Gromadzenie gruzu i odpadów budowlanych – w znacznej większości, w tym przypadku kontenery są wykorzystywane przez ekipy budowlane. Kontenery stanowią obowiązkowe wyposażenie podczas remontów, wyburzania budynków lub budowania ich. Gromadzenie w nich gruzu oraz pozostałości po budynkach, pozwala nam na bezpieczne pozbywanie się ich.
  • Pozbywanie się elektroodpadów lub mebli – dość często, możemy mieć okazję pozbycia się niepotrzebnych sprzętów i mebli, które zalegają nieużywane w naszym domu lub w piwnicy. Szafy, stare meble, niedziałające sprzęty RTV i AGD należy umieścić w kontenerze. Najczęściej, niepotrzebne meble i inne, są utylizowane lub wtórnie wykorzystywane.
  • Przeprowadzanie remontów w mieszkaniu lub w domu – jeśli samodzielnie podejmujemy się skuwania kafelków, ścian lub wykonujemy inne remontowe prace, powinniśmy wynająć specjalny kontener. Gromadzenie odpadów w specjalnym pojemniku umożliwi nam pozbycie się ich w sposób legalny i bezpieczny.
  • Kontener na odpady jest również w przypadku, gdy budynek uległ pożarowi lub innej klęsce. Gdy budynek uległ całkowitemu zniszczeniu, należy dokonać jego rozbiórki. W kontenerach gromadzi się więc wszystkie zniszczone meble i inne elementy, a także pozostałości po ścianach i konstrukcjach.

kontenery na śmieciKażdy wypełniony kontener na odpady jest ładowany na specjalny pojazd, który następnie wywozi gruz lub inne odpady w wyznaczone miejsce. Wywozem odpadów zajmują się osoby uprawnione. Warto również pamiętać, że każdy kontener ma określoną pojemność, której nie można przekraczać. Kontener nie może więc być przeładowany. Może to bowiem utrudniać załadowanie go na pojazd i przewiezienie. Zbyt ciężki pojemnik, z którego wysypują się odpady, może stanowić problem na drodze i stanowić zbyt duże obciążenie dla pojazdu.

Zastosowanie pojemników na odpady jest dziś szczególnie szerokie. Stosowanie ich pomaga nam się pozbywać odpadów i gromadzić je. Wypełnione kontenery są zabierane przez firmę w określonym terminie. Dzięki tej możliwości, nie musimy sami zajmować się wywozem gruzu oraz innego rodzaju odpadów. W znacznej większości przypadków, kontenery na odpady są wypożyczane z firm budowlanych. Udostępnianie pojemników znacznie ułatwia nam przeprowadzanie prac remontowych.