Jak zostać stewardessą/stewardem?

Jest to jeden z bardziej intrygujących zawodów świata. Kojarzy się nam z pięknymi kobietami, które w stylowych uniformach podróżują po całym świecie. Okazuje się jednak, ze jest to bardzo wymagający zawód, który jest skierowany również do mężczyzn.

Kim jest stewardessa/steward?

Są to pracownicy linii lotniczych, którzy obsługują pasażerów na pokładzie samolotu. Sprawiają oni, że pasażerowie czują się wygodnie, komfortowo i bezpiecznie. Wypadki i problemy samolotów nie są częste, tak więc zapominamy o podstawowym zadaniu takiej załogi samolotu. W razie niebezpieczeństwa, muszą oni służyć pasażerom i zrobić wszystko, aby uratować jak największą ilość ludzi. Właśnie dlatego, jest to tak odpowiedzialna praca.

stewardessa

Cechy idealnej stewardessy/stewarda?

Niestety, większość linii lotniczych rekrutując załogę samolotu kieruje się ich wyglądem. Taka osoba musi mieć miłą aparycję i mieć cierpliwość do ludzi, z którymi się będzie często komunikować. Wymaga się od niej wysokiej odporności na stres, w krytycznych sytuacjach taki pracownik musi zachować kamienną twarz, tak aby nie wywołać paniki na pokładzie. Stewardessa musi być pewna siebie i szybko podejmować decyzje.

Jak zostać stewardessą/stewardem?

Linie lotnicze wymagają przynajmniej wykształcenia średniego, czasami nawet wyższego. Na ogół zatrudniane są osoby przed 30 rokiem życia, na ogół jest to górna granica. Należy mieć młodą aparycję, smukłą sylwetkę i średni wzrost. Kobieta powinna mieć od 160 do 170 cm wzrostu, natomiast mężczyzna od 170 do 180 cm. Wymagana jest doskonała umiejętność pływania, nerwy ze stali i trzeźwość umysłu. Ponadto taki kandydat musi znać minimum 2 języki w stopniu zaawansowanym, w tym język angielski. Lepiej nie mieć za dużych tatuaży, a miłośnicy biżuterii będą musieli zrezygnować z ozdób. Jednak należy podkreślić, że każde linie lotnicze mają swoje własne wymagania, a te przedstawione powyżej to tylko najczęstsze wymogi.

samolot

Co zrobić, aby zostać stewardessą/stewardem?

  • Pierwszym krokiem jest zgłoszenie swojej kandydatury do odpowiednich linii lotniczych. Dokumenty jakie musimy przygotować to: formularz zgłoszeniowy, CV, list motywacyjny, zaświadczenie o niekaralności, certyfikaty językowe, zdjęcie paszportowe i fotografie własnej sylwetki.
  • Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna, w jej trakcie kandydat musi rozwiązać różnego rodzaju testy psychologiczne, językowe, a nawet fizyczne. Sprawdza się jego prace w grupie oraz zdolności interpersonalne.
  • Kolejnym etapem są badania lekarskie, szkolenia i kursy. Kandydat jest odpowiednio przygotowywany do swojej pracy, uczy się jak udzielić pierwszą pomoc oraz radzić sobie w trudnych sytuacjach.
  • Ostatnim etapem jest egzamin i to od niego zależy, czy kandydat zostanie przyjęty. Testy są bardzo wymagające, gdyż praca jest niezwykle odpowiedzialna. Tak więc chęć zostanie stewardessą łączy się z ogromem pracy i nauki.