Import z Chin, jak wygląda?

W ostatnim roku import z Chin znacząco wzrósł. Zobaczcie o ile i jakie są tego przyczyny. Zaprezentujemy produkty, które Chiny eksportują do polski i wskażemy, czego nie wolno robić.

Wzrost

W ostatnim roku import wzrósł o 10 %. Oznacza to, że wynosi już około 19 procent. Jest to bardzo duży wzrost w porównaniu do krajów, które wyprzedzają w imporcie Kraj Środka. Na pierwszym miejscu nadal pozostają Niemcy, na drugim Rosja notująca spadek, oczywiście uwarunkowany procesami ekonomicznymi.

Jakie towary wędrują do Polski?

Jak pokazują same władze w swoich statystykach, elektronika i odzież to główne towary eksportowe Chin. Wśród bogatego asortymentu z chińskich fabryk, który to można odnaleźć w Polsce, są to również wszelkie materiały i tekstylia oraz odzież, która powstała w Chinach, która cieszy się w Polsce dużym powodzeniem. Wśród elektroniki można wyróżnić baterie, lampki, latarki, małe radia, słuchawki, czy też drobne ozdoby świetlne. Oprócz tych produktów dużym zainteresowaniem cieszy się również wśród Polaków obuwie, oraz dodatki, takie jak biżuteria i zegarki, a także zabawki, torby podróżne, artykuły wyposażenia wnętrz oraz małe AGD. Są to między innymi czajniki i żelazka. Z racji tego, że produkty te mają krótki okres żywotności, popyt na nie ciągle jest taki sam, a nawet wzrasta.

Uwaga na kary!

Nie wolno sprowadzać z Chin produktów, które są podróbkami znanych marek. Jeśli się to zdarzy należy się liczyć z karami finansowymi. W przypadku, gdy nie wiedzieliśmy, że wysłane produkty mają wszyte metki znanych firm, a transport nie jest wielki, można oczekiwać, ze dojdzie do konfiskaty i zniszczenia towaru oraz kary finansowej za transport takich produktów na terytorium Unii Europejskiej.

Vat i cło

Nie zapominajmy również, że za importowane towary będziemy musieli zapłacić cło. Obejmuje ono przesyłkę, której wartość jest szacowna na więcej niż 150 euro. Jeśli wartość przesyłanego produktu jest mniejsza, nie zapłacimy ani cła, ani podatku Vat. Jeśli jednak celowo zaniżymy wartość produktu, może nas czekać kara ze strony urzędu celnego.

Chiny ułatwiają transport

Zazwyczaj transport z Państwa Środka odbywał się drogą morską zazwyczaj do Hamburga lub ewentualnie Gdańska lub Gdyni oraz drogą lotniczą. Chiny chcą jednak zacieśnić swoją współpracę z Europą i z racji tego został stworzony tak zwany Jedwabny Szlak. Jest to jedyne takie połączenie kolejowe na świecie ponieważ jest najdłuższe. Ciągnie się od Chin do Hiszpanii, mierzy natomiast 13 tysięcy kilometrów. Na jego trasie jest również Łódź możliwe więc, że połączenie to jeszcze bardziej usprawni przepływ towarów pomiędzy Polską a Chinami.