Dlaczego do transportu fortepianu warto zatrudnić profesjonalną firmę?

Fortepian to duży, ciężki instrument wart często nawet setki tysięcy złotych. Choć wydawać by się mogło, że skarby takie lepiej trzymać w jednym miejscu, czasem przewiezienie go w inne miejsce jest zwyczajnie koniecznością.

Czy to z powodu przeprowadzki, czy konieczności zwyczajnego przeniesienia fortepianu w inne miejsce, jego transport to naprawdę trudna sztuka możliwa do opanowania tylko przez profesjonalne firmy transportowe. Wydawać by się mogło, że każdy kto posiada wystarczająco duży samochód może zająć się przewozem fortepianu, lecz nie – zlecenie przewozu w nieodpowiednie ręce (nawet jeśli ręce te będą solidną firmą transportową) może skończyć się katastrofą i poważnymi stratami finansowymi. Jeśli transport fortepianu, to tylko z firmą która specjalizuje się właśnie w przewożeniu instrumentów takiego gabarytu. Dlaczego jest to tak ważne?

Przygotowanie fortepianu do transportu

Fortepian to jeden z najbardziej nietypowych, najtrudniejszych pod kątem transportu instrumentów. Z tego też powodu nie każda firma transportowa jest chętna podjęcia się zadania jego przewozu. Niestety, pośród tych którzy są gotowi do transportu fortepianów zdarzają się i tacy, którzy w rzeczywistości nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń i narzędzi do bezpiecznego przewozu tak drogocennego instrumentu. Jak należy przygotować fortepian do transportu, co należy rozważyć i co powinna posiadać transportująca go firma przewozowa?

Przygotowanie fortepianu do transportu wymaga przede wszystkim rozważenia faktu, że jest to instrument niezwykle ciężki. Jego ciężar nie jest jednak rozłożony równomiernie co oznacza, że podczas transportu trzeba ustawić go tak, by żadna z części nie została uszkodzona przez ciężar własny fortepianu. Co ciekawe, i być może zaskakujące dla wielu osób, fortepian to instrument bardzo delikatny i pomimo swojej masy bardzo łatwy do uszkodzenia. Konieczność stuprocentowej pewności zabezpieczenia go przed rozpoczęciem transportu jest obowiązkowa.

Transport fortepianu

Transport fortepianu w niektórych sytuacjach jest bardzo ciężki do zorganizowania. Na powyższym zdjęciu widzimy dobrze zapakowany instrument, który miał zostać zdjęty z 16. piętra. Do jego wyniesienia użyto dźwigu. Źródło fotografii: http://transportfortepianow.pl.

Profesjonalna firma transportowa, która faktycznie jest przygotowana na transport fortepianów będzie posiadała w swoich samochodach specjalistyczne podkładki, podnośniki, wózki do przewozu fortepianów oraz pasy i specjalne materiały zabezpieczające, w tym różnego rodzaju pianki i folie. Wykwalifikowani specjaliści z firmy transportowej wiedzą doskonale jak zabezpieczać fortepian przed transportem. To, na co warto zwrócić uwagę to kwestia odpowiedniego zabezpieczenia nóżek, a także klapy. To właśnie one będą podczas transportu najbardziej narażone na usterki.

Niekompetencja prostą drogą do usterki

Transport nietypowych instrumentów jest zadaniem trudnym, ale wykonalnym. Zanim jednak zlecisz je jakiejkolwiek firmie transportowej, upewnij się jak duże doświadczenie mają oni w tego typu transportach i jak planują zabezpieczyć twój instrument przed uszkodzeniami. Przygotowując fortepian do transportu wykonaj dokładne pomiary instrumentu i przekaż je firmie transportowej. Sprawdź, czy fortepian w ogóle zmieści się w futrynie drzwi lub na klatce schodowej – może zdarzyć się, że wyniesienie go będzie trudniejsze niż sam transport. Rozmawiając z firmą zapytaj, czy potrzebujesz jakichkolwiek materiałów zabezpieczających, czy to oni zajmą się wszystkim. Choć to firma transportowa powinna być specjalistą w kwestii przewozu fortepianu, upewnij się że wszystkie działania jej pracowników są dla ciebie satysfakcjonujące i nie bój się upomnieć o dodatkowe zabezpieczenia jeśli widzisz, ze coś jest zrobione nie tak, jak należy.

Wiele fortepianów to prawdziwe dzieła sztuki. Antyki, których zniszczenie mogłoby wiązać się nie tylko z ogromną stratą finansową, ale i sentymentalną. Nie ma mowy, by ktokolwiek z własnej woli zdecydował się na niepewną, niezaufaną firmę transportową. Tylko specjaliści mogą przewieźć twój fortepian bezpiecznie i w całości!