Co nadaje się do wysyłki kurierem i ile to może kosztować?

Czasami zachodzi potrzeba wysłania paczki – czy to na terenie Polski, czy też do innego kraju. Opcji, które są na rynku, jest wiele, jednak nie wszystkie one są tak wygodne, bezpieczne i akceptowalne cenowo, jak kurier. Dlaczego warto skorzystać z usług kuriera? Która z firm ma najlepsze warunki dla swoich klientów? Co można wysłać za pomocą kuriera i jaka może być cena takiej usługi?

Dlaczego warto skorzystać z kuriera?

Wiele jest zalet korzystania konkretnie z kuriera. Po pierwsze, paczkę można wysłać szybciej – w niektórych firmach istnieje możliwość wysyłki ekspresowej, która zostanie dostarczona nawet na godzinę 8, 9 czy 12, lub dowolną inną wskazaną dnia następnego. Taka opcja jest dostępna chociażby w Pocztexie, należącym do Poczty Polskiej.

Oprócz tego wielkim plusem korzystania z kuriera, jest fakt, iż jest to opcja, którą można zamówić, by wysłać coś za granicę, do dowolnego państwa na świecie. Oczywiście, jest też opcja śledzenia tak nadanej paczki, dzięki czemu ma się świadomość, na jakim etapie obecnie się ona znajduje.

Co można wysłać za pomocą kuriera?

Zdecydowanie łatwiej będzie wymienić rzeczy, których za pomocą kuriera wysyłać nie można, ponieważ jest ich niewiele, ale jednak są. Absolutnie zabronione jest wysyłanie zarówno w kraju, jak i za granicę materiałów wybuchowych, gazów palnych, niepalnych i trujących, cieczy zapalnych, cieczy niebezpiecznych w zetknięciu z wodą. Oprócz tego nie wolno przesyłać rzeczy, które się ulatniają, są trujące, zakaźne, radioaktywne, żrące bądź po prostu niebezpieczne. Na stronie kurierskiej można znaleźć oznaczenia, jakie znajdują się na takich przedmiotach, dzięki czemu łatwiejsze jest ich rozpoznawanie.

Jednak to nie wszystko, kurierem nie można nadawać broni i amunicji, materiałów wybuchowych i fajerwerków, gaśnic, roślin, żywych owadów i zwierząt, szczątków ludzkich bądź zwierzęcych, wyrobów tytoniowych i alkoholowych oraz narkotyków i substancji psychoaktywnych. Także części samochodowe, takie jak skrzynie biegów, silniki czy akumulatory nie mogą być przesyłane przez kuriera – chociaż istnieje wyjątek i można przesyłać części całkowicie nowe, ale muszą być one odpowiednio opakowane.

Oprócz tego nie wolno wysyłać antyków, dzieł sztuki, kamieni i metali szlachetnych, walut, zbywalnych papierów wartościowych, znaków legitymacyjnych, certyfikatów, oraz innych walorów zbywalnych.

Poza tymi rzeczami można w zasadzie wysyłać wszystko inne. Oczywiście trzeba mieć na uwadze to, aby takie rzeczy były dobrze opakowane i by z przesyłki nie wystawały ostre elementy, oraz by opakowanie przesyłki było czyste i nie budziło bądź uszkadzało innych przesyłek.

Jaka jest cena usługi kurierskiej?

Jeżeli chodzi o cenę usług kurierskich, to wszystko zależy tak naprawdę od firmy. Jeżeli interesują cię alternatywy tanie – kurier DPD będzie dobrą opcją. Przesyłkę krajową nadasz tam za kwoty, zaczynające się już od 13,99 zł, natomiast przesyłki zagraniczne mają ceny, zaczynające się od 69,00 zł. Do standardowych usług, można także dokupić usługi dodatkowe, takie jak doręczenie przesyłki w sobotę, czy też na określoną godzinę. Korzystając z usług kuriera DPD, można zaoszczędzić od kilku do kilkudziesięciu złotych w stosunku do chociażby Pocztexu, w którym najtańsza usługa kosztuje 15,99 i polega na dostarczeniu paczki do punktu oddalonego o najwyżej 5 km od miejsca nadania.

Tak więc cena usług może różnić się znacznie między firmami, dlatego warto jest wybrać taką firmę, która jest znana nie tylko z dobrego wykonywania swoich obowiązków, ale także i z rozsądnych cen.

Podsumowanie

Kurier to najbezpieczniejsza opcja wysyłania przedmiotów, zarówno w kraju, jak i za granicą. Tak wysłaną przesyłkę można śledzić za pomocą specjalnego kodu, który wygenerowany jest w trakcie nadawania paczki. Paczka może zostać dostarczona o dowolnej godzinie, nawet w sobotę. Można także wybrać opcję, w której paczka zostanie dostarczona do specjalnego punktu nadań i odbiorów przesyłek. Jest to wygodna opcja dla tych osób, które nie mogą czekać na kuriera w domu.