Ciekawostki ze świata transportu

Rywalizacja jest szczególną częścią ludzkiej natury. Każdy człowiek, społeczeństwo, kraj, przedstawiciele danej dziedziny – chcą być w czymś najlepsi. Również w świecie transportu toczy się nieustanna rywalizacja o szybkość, wielkość i jakość. Poznaj największe rekordy i wyczyny dotyczące transportu i motoryzacji. Z pewnością zostaniesz zszokowany niejednym faktem, z jakim się tu zapoznasz.

Najszybsza ciężarówka

Można śmiało uznać, że jest to maszyna z piekła rodem, posiada napęd odrzutowy i zdobyła wdzięczną nazwę – Shockwave. Została oficjalnie przedstawiona światu w Kanadzie, w mieście Ontario. Ten potwór jest wyposażony w 3 silniki odrzutowe i osiąga moc 36 tys. koni mechanicznych! Jego maksymalna możliwość rozpędu wynosi 600 km/h, czyli pokonuje kilometr w 16 s. Aby Shockwave mógł wytrzymać taką prędkość, został wyposażony w 6 kół i spala nawet 1000l/100 km.

Shockwave

Największa opona

Amerykańska firma Titan Tire, produkuje największą oponę na świecie. Tym razem nie jest to wynik rywalizacji, a zapotrzebowania w przemyśle. Wykorzystywana jest w maszynach stosowanych w przemyśle wydobywczym. Jej parametry są następujące – 63 cale, 4,30 m wysokości, a waga sięga blisko 5 ton. Wyprodukowanie tego giganta trwa aż 8 godzin.

Titan Tire

Najdłuższe pociągi drogowe

Triple Road Train, to samochody ciężarowe wykorzystywane w Australii. Są to najdłuższe zespoły pojazdów na świecie. Posiadają nawet 2 przyczepy wraz z naczepą, a ich długość sięga do 55 m. Również ich waga nie jest mała, ponieważ potrafią osiągnąć nawet 200 ton. Zapewne zastanawiasz się, jak takie samochody mogą funkcjonować na australijskich drogach? Tamtejszy rząd wydaje specjalne poradniki, które uczą kierowców jak bezpiecznie współgrać na drodze z tymi maszynami.

Australia

Najprostsza droga

Do niedawna rekord ten należał do Australijczyków, jedna z ich autostrad liczyła aż 150 km długości. Wynik ten pobili jednak Saudyjczycy, ich autostrada osiąga aż 260 km długość i ciągnie się od granicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aż do miasta Harad. Dla większości kierowców tego typu droga to dramat, gdyż na drodze nic się nie dzieje, a kierowcy trudno się skupić. Nic z tych rzeczy, na tej autostradzie urozmaiceniem są wielbłądy, które raz na jakiś czas wychodzą na drogę. Tak więc nie poleca się w tym przypadku korzystać z tempomatu.

Arabia Saudyska droga

Najbardziej kręta droga

Jest ona obecnie jedną z głównych atrakcji turystycznych San Francisco, miasta które charakteryzuje się stromymi ulicami i wzgórzami. Mowa tutaj o Lombard Street, najbardziej krętej ulicy świata. Została zbudowana celowo jeszcze w 1922 roku, ponieważ ówczesne samochody nie były wstanie podjechać pod tak stromą ulicę – ich hamulce i silniki kompletnie sobie tam nie radziły. Droga ta posiada aż 8 bardzo ostrych zakrętów i jest charakterystycznie ozdobiona hipisowskimi kwiatami i domami.

LOMBARD STREET SAN FRANCISCO

Najdłuższy tunel

W tej kategorii prym wiodą Chińczycy, ich Tunel Zhong ­Nanshan posiada aż 18 km długości i zawiera 2 dwujezdniowe nitki. Został oddany do użytku 20 stycznia 2007 roku w prowincji Shaanx, jest to obecnie najdłuższy tunel drogowy na świecie.

TUNEL

Najdłuższy most

I ten rekord należy do chin. Najdłuższy most świata znajduje się nad zatoką Jiaozhou, łączy on miasto Qingdao z wyspą Huangdao. Jego długość wynosi 42,5 km i składa się z dwóch, trzypasmowych jezdni. Został wybudowany w 2011 roku.

Qingdao Huangdao Chiny