Autokar na wycieczkę szkolną

Dzieciństwo i szkoła to również niezapomniane wycieczki szkolne, na które zazwyczaj udawaliśmy się wynajętym autokarem. Jako dzieci nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, skąd ten autokar się wziął i jak szkoła go nam wynajęła. Pełni podekscytowania zasiadaliśmy w środku pojazdu zajadając się prowiantem, który przygotowała nam mama. Jeżeli teraz to na tobie spoczywa zadanie zorganizowania wycieczki szkolnej dla innych dzieci, dowiedz się na co zwrócić uwagę przy wyborze autokaru pod wynajem.

Idealny autokar na wycieczkę szkolną

Na początku musimy się upewnić, jak liczna będzie nasza grupa uczniów oraz jak dużego autokaru będziemy potrzebować. Jeżeli mamy do czynienia z bardzo małą grupą osób to bus może okazać się być wystarczający. Natomiast w przypadku dużej grupy, warto zastanowić się nad większym autobusem. Każdy pasażer musi mieć zapewnione miejsce do siedzenia. Pamiętaj, że jako opiekun grupy odpowiadasz za jej bezpieczeństwo. Dzieci to szczególnie wymagająca grupa trudna do opanowania, dlatego najlepiej, aby autokar był wyposażony w pasy bezpieczeństwa, tak aby dzieci były zapięte w trakcie jazdy. Obecne przepisy prawa nie wymagają od kierowców autobusów dopilnowania, aby małe dzieci były umieszczone w fotelikach. W przypadku, kiedy rodzic jednak wyrazi taką wolę, powinien on dostarczyć fotelik kierowcy tak aby nauczyciel mógł umieścić w nim dziecko.

Dokumenty, których potrzebujesz

Organizując wycieczkę dla dzieci, musimy być nadzwyczaj przezorni i odpowiedzialni. Każda firma wynajmująca autokary musi posiadać zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności gospodarczej. Klient powinien mieć również możliwość zapoznania się z dokumentem, który potwierdza dobry stan techniczny pojazdu. Jeżeli firma nie będzie chciała okazać takich dokumentów, najlepiej będzie zrezygnować z jej usług. I na tym nie koniec, ponieważ powinniśmy również dokładnie sprawdzić samego kierowcę. Dokumenty jakie on powinien nam okazać to – odpowiednie prawo jazdy, zaświadczenie o kwalifikacjach do danego zawodu, odpowiednia licencja oraz wszelkiego rodzaju zezwolenia. W trakcie trwania wycieczki, kierowca musi mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu jak i ważną polisę ubezpieczeniowa w razie jakichkolwiek wypadków.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Największym błędem przy poszukiwaniu autokaru pod wynajem w Warszawie lub inny mieście jest kierowanie się jego ceną. Na szczęście doczekaliśmy czasów, kiedy to firmy transportowe są coraz lepiej rozwinięte i na ogół dysponują nowoczesnymi i w pełni sprawnymi pojazdami. Jednak lepiej dmuchać na zimne i sprawdzić faktyczny stan pojazdu, jakim będziemy przewozić grupę małych dzieci, a w razie wątpliwości zdecydować się nawet na ten droższy wariant. Firma, z której usług będziemy chcieli skorzystać, powinna na nasze życzenie okazać wszelkie dokumenty przedstawiające faktyczny stan techniczny autokaru. Taki przegląd musi być wykonywany co pół roku, można również zażądać przeglądu autokaru bezpośrednio przed samym wyjazdem. Zadanie to spoczywa na policji, może ona również przepadać kierowcę alkomatem.  Autokar obowiązkowo powinien być wyposażony w dodatkowe wyjścia awaryjne, a opiekunowie powinni dopilnować, aby niebyły one w żaden sposób zablokowane czy też zastawione.